12. 12. 2016

Podvody s bytmi v Rači

O tom, že územný plán alebo stavebné povolenia sú iba zdrapom papiera sa môžeme presvedčiť v modelovom prípade podvodov s tzv. bytmi "Penziónu Pekná cesta", ktoré nie sú byty, ale tvária sa ako byty. A priamo sa klamú ľudia.

Preto som v prípade "Penziónu Krasňany" podal 09.12.2016 podanie na prokuratúru na prešetrenie.
Prejdime si tento prípad pekne chronologicky:
1. 09.10.2012 vydáva Hlavné mesto SR Bratislava záväzné stanovisko k investičnej činnosti podpísané vtedajším primátorom Ftáčnikom, v ktorom súhlasí s vybudovaním penziónu s celkovým počtom 92 ubytovacích lôžok a priestormi pre piatich zamestnancov. 
2. 11.08.2014 vydáva stavebný úrad v Rači stavebné povolenie podpísané starostom Pilinským na stavbu "Penzión Krasňany, Pekná cesta, Bratislava" - podľa popisu a zázemia sa naďalej má jednať o ubytovacie zariadenie.
3Na jeseň 2014 sa začína s výstavbou "penziónu".
4. 02.12.2014 upozorňujem na stavbu vo svojom článku Veľká čierna diera v Krasňanoch. Vedenie mestskej časti uvádza, že daná stavba prinesie pozitíva vo forme vyššej dane za nebytové priestory, kultivovanie priestoru a vyriešenie problému bezdomovcov (o aký problém išlo nie je známe). Zároveň na podporu svojho tvrdenia, že ide naozaj o penzión a nie bytové priestory mestská časť zverejnila "rozhovor" s developerom. V ňom napr. uvádza, že vraj "v súčasnosti neuvažujeme o predaji apartmánov, ale zároveň nevylučujeme túto možnosť. Rozhodneme sa podľa požiadaviek budúcich klientov." 
5. 17.09.2015 stavebný úrad v Rači podpisom starostu Pilinského mení stavebné povolenie vo viacerých bodoch - zvýšením výšky stavby o jeden meter, rozdelením jedného apartmánu na dva menšie a vytvorením kočikárne. Aký účel má mať v penzióne kočikáreň nie je jasné - jedine ak by sa o žiaden penzión nejednalo.
6. Kataster rozostavanú stavbu zapisuje rovnako, ako keby tam boli byty - väčšina nebytových priestorov v nebytovom dome sa zrazu mení na byty - na moju žiadosť o informáciu, prečo a na základe čoho sa tak stalo, dostávam odpoveď, že "okresný úrad posúdi, či je predložená verejná listina alebo iná listina bez chýb v písaní alebo v počítaní a bez iných zrejmých nesprávnosti a či obsahuje náležitosti podľa zákona o katastri". Inými slovami, kataster skúma iba formálnu správnosť. 

7. Developer predáva dané "apartmány" v penzióne ako byty. Je na tom založená celá jeho klamlivá kampaň na webovej stránke. Stále sa však jedná o kompletne nebytový dom penziónu v zmysle §43c písm. a stavebného zákona.
8. 26.11.2016 stavba pomaly finišuje. Uvidíme, akým spôsobom budú všetky nebytové priestory skolaudované.
Takéto podvody sa dajú zastaviť iba tak, že v tomto "penzióne" jednoducho nikto nebude kupovať nebytové priestory a tiež, že daný priestor bude riadne skolaudovaný ako penzión. Vrátane všetkých ustanovení vyhlášky č. 277/2008 Z.z. o ubytovacích zariadeniach. Uvidíme ako sa k tomu v poslednej fáze postaví mestská časť Rača.
Michal Drotován
(Článok bol uverejnený na SMEblogu  28.11.2016) 

8. 12. 2016

Svetová špička v biometrických riešeniach sídli priamo v Rači!

Nedávno, pri čítaní časopisu Forbes na trase Niš-Bratislava, som zahliadol v rubrike Príbeh úspechu informáciu, že svetoznáma firma Innovatrics, ktorá sa zaoberá rozpoznávaním odtlačkov ľudí po celom svete, sídli - v našej Rači. Nakoľko si myslím, že podpora inovácií, nových technológií, firiem a šikovných ľudí je veľmi dôležitá v Rači, rozhodol som sa im položiť pár otázok, aby motivovali ďalších šikovných ľudí.


MD: Čo Vás viedlo k tomu, že máte sídlo firmy v Rači?

Spoločnosť Innovatrics bola založená v roku 2004 vo Francúzsku, v Paríži, ale o pár rokov neskôr sme sa rozhodli vrátiť domov na Slovensko. Prvé roky sme sídlili v technickom inkubátore STU na Pionierskej. V tomto období sme vo firme pôsobili asi štyria a postupne sme sa začali obzerať po vlastnom sídle. Uvažovali sme nad bytovým priestorom v centre mesta, ale naskytla sa možnosť kúpiť dom v Rači. Keďže táto lokalita nám bola blízka a predstava kreatívneho priestoru a netradičnej lokality sympatická, rozhodli sme sa pre Raču. Dnes máme takéto domčeky v Rači tri a firma má viac ako 60 zamestnancov.



 MD: Ako sa Vám podniká v Rači a čo vnímate ako nedostatok?

Nakoľko pôsobíme na globálnom trhu a naši klienti sú z celého sveta, relatívne väčšia vzdialenosť od centra Bratislavy nám nerobí problém. Práve naopak, mnohokrát naše zahraničné návštevy vnímajú túto netradičnú lokalitu veľmi pozitívne, pretože narozdiel od rušných a uniformných biznis centier, naše priestory v Rači majú veľmi príjemný ľudský charakter.

Zamestnanci zase radi využívajú blízkosť Karpát a chodia do práce na bicykli alebo dokonca, keď nasneží, aj na bežkách. Výborná je aj dostupnosť MHD.

Ako nedostatok možno vnímame nižší počet firiem sídliacich v Rači, čo sa prejavuje v nedostatku priestorov vhodných na podnikanie, firemné eventy. Priestor vidíme aj v otvorení nových stravovacích jednotiek, ktoré by dokázali rýchlo a kvalitne obslúžiť nával hladných pracantov počas obednej pauzy.



MD: V čom je Váš produkt jedinečný vo svete?

Innovatrics patrí medzi svetovú špičku v oblasti biometrie vďaka unikátnemu algoritmu na rozpoznávanie odtlačkov prstov. Náš algoritmus dokáže rozpoznať otlačok prsta v databáze 720 miliónov odtlačkov len za jednu sekundu s veľmi vysokou presnosťou. Naša technológia sa preto radí medzi najrýchlejšie a najpresnejšie na svete.

Venujeme sa aj vývoju technológie rozpoznávania tvárí. Táto technológia je zaujímavý doplnok k odtlačkom, ale umožňuje aj úplne nový druh aplikácie. Napríklad, produkt s názvom MyPicture, ktorý sme nedávno uviedli na trh. Ide o riešenie, ktoré vám na základe rozpoznania tváre vyberie z databázy tisícov fotiek všetky tie, na ktorých ste odfotený práve vy. Za produkt sme získali ocenenie IT produkt roka 2016.

CEO Ján Lunter

MD: Čo by ste odporúčali mladým ľuďom, ktorí uvažujú nad vlastným podnikaním?

Hlavne nech robia to, čo ich naozaj baví, lebo bez toho práca nedáva zmysel. Nadšenie pre vec je určite motorom úspechu. Je dobré začať sa venovať niečomu už počas štúdia. Študenti majú veľa času a priestoru na experimentovanie, môžu niečo vyvíjať alebo sa pustiť do vlastných projektov a možno im to nakoniec vyjde, tak ako sa pošťastilo nášmu CEO Jánovi Lunterovi.

Ďakujem za rozhovor.

V prípade, ak by ste mali záujem pracovať v Rači pre firmu Innovatrics, jej pracovné ponuky bývajú zverejnené na ich webovej stránke.

Michal Drotován