24. 5. 2016

Pripomienky k zámeru „Obytný súbor Dolný Slanec“


Týmto vznášam v zmysle zákona 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životného prostredie v znení neskorších predpisov pripomienky k zámeru „Obytný súbor Dolný Slanec“, ktorý bol zverejnený na webovej stránke:



Vznášam tieto pripomienky:

1. V prvom rade jednoznačne požadujem, aby predmetný zámer bol posudzovaný podľa zákona 24/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov a nebol ukončený iba zisťovacím konaním pod §29. Súčasťou zámeru nie je negatívne dopravno-kapacitné posúdenie kľúčovej križovatky Pekná cesta / Račianska, ani hydrogeologické posúdenie vsaku, ani posúdenie kapacity súčasnej verejnej kanalizácie, ani dendrologický posudok. Zároveň je odporúčaný variant (v zmysle predloženého zámeru variant č. 2) v rozpore s územným plánom hl. mesta SR Bratislavy.

2. Požadujem vypracovať nezávislú dopravnú štúdiu - odborný posudok v zmysle §36 zákona 24/2006 Z. z.. Navrhovateľ vo svojej predloženej štúdií nijako reálne nenavrhol riešenie nepriepustnosti križovatky Pekná cesta / Račianska ulica v špičkových hodinách. Úprava svetelnej signalizácie predĺžením zelenej zo smeru a na smer Pekná cesta pre súčasný stav naplnenosti komunikácie Račianska ulica nie je možný bez zásadného negatívneho ovplyvnenia priepustnosti tohto hlavného dopravného ťahu.

3. Požadujem v rámci posudzovania daného zámeru predložiť hydrogeologický posudok, ktorý zhodnotí priepustnosť územia a odvod dažďovej vody (a reálnosť navrhovaných retenčných nádrží a vsakovacích jám – nakoľko ide o územie, kde retencia žulového podložia je veľmi nízka, nie je predpoklad, že by predmetné retenčné nádrže postačovali pri prívalových dažďoch). Nie je možné očakávať, že BVS, a.s. umožní zaústenie dažďovej kanalizácie do splaškovej kanalizácie. Žiadam tiež posúdiť kapacitu súčasnej verejnej kanalizácie, na ktorú sa developer plánuje napojiť.

4. Požadujem predložiť riadne vypracovaný dendrologický posudok so spoločenskou hodnotou drevín a jasne uviesť, aké stromy sú navrhované na výrub a predložiť projekt sadovej úpravy.

5. Požadujem posúdiť potrebný počet miest v materských a základných školách, ktoré budú potrebné po vybudovaní projektu. Daný projekt túto otázku vôbec nerieši a nenavrhuje ani žiadne reálne stavby, ktoré by mali tento problém vyriešiť (napr. vybudovanie materskej škôlky, ktorá bude zaradená do siete škôlok). Požadujem posúdiť kapacitné potreby a možnosti projektu.

6. Požadujem predložiť ďalšie variantné riešenie, ktoré bude v súlade s územným plánom hlavného mesta SR Bratislavy. Predložené oba návrhy sú v rozpore s územným plánom hlavného mesta SR Bratislavy. Predmetný funkčný kód 201 umožňuje výstavbu bytových domov do 4 nadzemných podlaží - tzv. navrhnuté ustúpené 5. NP penthausu, t. j. jedna bytové jednotka na 5 NP, je v rozpore s funkčným kódom 102, ktorý umožňuje iba výstavbu bytových domov do 4 podlaží. Predmetný návrh nie je teda možné považovať za návrh v súlade s aktuálne platným a účinným územným plánom hlavného mesta SR Bratislavy.

7. Zámer nie je reálne napojený na pešie komunikácie – v projekte sú síce chodníky čiastočne zakreslené, neumožňujú však príchod peších priamo k bytovým domom, ale iba na parkoviská, zároveň všetky chodníky vrátane cyklochodníka končia na oboch koncoch v území, kde sa žiadne napojenie nenachádza – nie je možné ani priame spojenie chodníkov na Horskej, ani na Hornej ulici. Uvádzaná veta, že „chodníky pre peších budú prepojené na existujúce pešie trasy v okolí navrhovanej činnosti s dostupnosťou na MHD“ sa nezakladá na skutočnosti. Urbanisticky je daný projekt veľmi nekvalitne spracovaný a vôbec reálne nerieši prístup pre chodcov a cyklistov. Projekt je opätovne zameraný iba na presun automobilovou dopravou a podobne ako aj rovnaký – tiež urbanisticky a funkčne veľmi nevhodne postavený projekt Slanec – vôbec nerieši širšie vzťahy projektu – doprava, chodníky, komunikácie.

Z vyššie uvedených dôvodov požadujem, aby predmetný zámer bol riadne posudzovaný podľa zákona 24/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov.


Michal Drotován
poslanec MZ MČ Bratislava Rača


Pripomienky si môžete stiahnuť, upraviť a poslať na Okresný úrad Bratislava:



7. 5. 2016

Preberie developer centrálnu Raču?

Hľadáme obyvateľov Detvianskej, Kubačovej, Jurkovičovej a Mudrochovej! Odmena v podobe dobrého pocitu istá! Nižšie vysvetlím prečo,


Počas posledných piatich rokoch sme riešili v Rači (Račany Rosso, Radničné námestie Rača, projekt Záhumenice, Rínok Rača (ex. Vin-vin) atď.), v Krasňanoch (Ohňany, Dolná Pekná, územný plán zóny, Malé Krasňany atď.), na Východnom (Blackstorm - Šajby, projekt Rendez pred domami Na pasekách, projekt zamietnutej bytovky tiež Na pasekách atď.) veľké množstvo developerských projektov. Niektoré sa podarilo zatiaľ úplne zastaviť (zmeny územného plánu), časť sa snažíme redukovať (napr. Rínok Rača či Račany Rosso), časť sme pomohli k výraznému zlepšeniu projektu oproti pôvodnému návrhu (Malé Krasňany) a časť sa dá robiť iba dodatočné kozmetické zmeny (Radničné námestie Rača).

Práve Radničné námestie Rača by malo byť mementom pre obyvateľov centrálnej Rače - tento projekt v začiatok zaujímal iba zopár ľudí v okolí ulíc Závadska a Rustaveliho - po nasťahovaní sa kvánt ľudí však bude mať zásadný dopad na celú Raču (počnúc dopravou na Račianskej cez výrazne väčšiu preplnenosť električiek už na zastávke Závadska až po dajme tomu rozšírený počet neprijatých detí do materských škôl). Domy stoja a ostáva až na malé detaily pre obyvateľov iba zalamovanie rukami.



V súčasnosti je v hre ďalší podobný projekt v centrálnej Rači - Rínok Rača (ex- Vin-Vin) - 860 obyvateľov, 476 bytov, cca 300 áut v rannej špičke a cca 300 ľudí naviac v električke v rannej špičke - na mieste bývalých vinárskych závodov - verejné prerokovanie zámeru v Primaciálnom paláci v lete ukázalo, že opäť sa o tento projekt zaujíma iba zlomok ľudí - podarilo sa nám síce vyzbierať viac ako 150 pripomienok pod EIA (v zmysle zákona väčšinu týchto obyvateľov v EIA procese zastupujem a nedávno som podal spoločne s ďalšími účastníkmi konania rozklad voči rozhodnutiu Ministerstva životného prostredia).

Podľa našich prieskumov lokalita tvorená ulicami Detvianska, Jurkovičova, Kubačova, Mudrochova prejavuje najmenší záujem o naše občianske aktivity v rámci celej Rači. Dá sa povedať, že na týchto štyroch uliciach je minimum ľudí, ktorí podporujú naše aktivity, OZ Priatelia Rače a tiež ich prakticky nezaujíma naša činnosť. Na prvý pohľad je jasné, že je to územie, kde vlastne až na malé projekty nie je možné stavať a teda sa dá predpokladať, že územie je nemenné. Tento pohľad je však veľmi krátkozraký - projekty Radničné námestie Rača či Rínok Rača z oboch strán tejto zóny ju ovplyvnia veľmi zásadne - a obyvatelia Detvianskej, Jurkovičovej, Kubačovej a Mudrochovej to pocítia napr. predplnenou zastávkou električky Detvianska, nemožnosťou pripojiť sa v normálnom čase v automobile v špičke na Púchovskú/Žitnú či tým, že ich dieťa skončí pod čiarou v prípade materskej školy na Plickovej.



Snažíme sa spoločne s Rasťom Turanským a ďalšími členmi OZ Priatelia Rače ovplyvniť projekt Rínok Rača ako je to len možné - aby dopady boli čo najmenšie a kompenzované developerom. Je však potrebná aj pomoc a aktivita ľudí s bydliskom na Detvianskej, Kubačovej, Mudrochovej a Jurkovičovej - ak bývate na týchto uliciach resp. o niekom, kto na týchto uliciach býva a mal by záujem pomôcť viete, pošlite mu prosím túto výzvu. Ďakujem!

Michal Drotován
www.drotovan.sk

Ak máte záujem podporiť finančne naše aktivity v Rači, môžete tak urobiť zaslaním akejkoľvek čiastky na môj transparentný účet alebo na transparentný účet OZ Priatelia Rače. ĎAKUJEME